Kuća Kralja Petra I
Zakup prostora
Stogodišnja porodična vila na Senjaku u kojoj je živeo Kralj Petar Prvi Karađorđević, pretvorena je u reprezentativni, visokofunkcionalni objekat namenjen organizovanju programa i manifestacija iz oblasti kulture, u cilju da ostvari komunikaciju sa što širom publikom.
Pored toga, izuzetno prijatan ambijent Kuće na 350 kvm, sa osam prostorija u tri nivoa i prelepim, prostranim dvorištem, pruža mnoštvo mogućnosti za organizaciju različitih događaja. Kuću kralja Petra Prvog moguće je iznajmiti celu, po nivoima ili neku od prostorija pojedinačno, po satu, danu ili nedeljno, u skladu sa potrebama organizatora.
Kuća kralja Petra Prvog za posetioce je otvorena radnim danima od 12 do 18 časova i subotom od 10 do 14 časova.
Nedelja neradni dan.
Posetite nas: Linije Javnog gradskog
prevoza: Linije GSP-a:
44
40, 41 (do „Ortopedskog zavoda“)
17, 18 (do „Mostara“)
23, 37, 52, 53, 56, 88 (do Sajma i Ruske)
Stručno vođenje kroz Kuću kralja Petra uz prethodnu najavu putem:
TEL: +381 64861 6976
e-mail: kucakraljapetra@gmail.com
Facebook: Kuca Kralja Petra I
Instagram: kucakraljapetra
http://www.kucakraljapetra.rs
Kulturni centar
Kuća kralja Petra Prvog
Vase Pelagića 40
11000 Beograd
Kuća kralja Petra Prvog, od 2013. godine, sastavni je deo Dečijeg kulturnog centra "Majdan", ustanove kulture GO Savski venac.
Dečiji kulturni centar "Majdan"
Kozjačka 3-5
11000 Beograd
Kuća
(istorijat)
Kuća u ulici Vase Pelagića broj 40, izgrađena 1896. godine, na 88 ari placa, kao vinogradska kuća – letnjikovac na Senjaku, bila je vlasništvo trgovca Đorđa Pavlovića. Projektovana u neorenesansnom stilu, sa elementima baroka, predstavljala je tipičan primer vile u vinogradima onog doba. Kada se Kralj Petar Prvi Karađorđević, nakon pet godina, vratio iz Prvog svetskog rata, 1919. godine, tražena je kuća u mirnom kraju Beograda u kojoj bi kralj živeo. Odabrana je kuća trgovca Đorđa Pavlovića u kojoj je Kralj Petar Prvi proveo poslednje dve godine života. U kuću na Senjaku, Kralj Petar Prvi uselio se 24. septembra 1919. i u njoj je živeo do 16. avgusta 1921. godine. U ovoj kući Kralj Petar Prvi je preminuo. Još 20-tih godina prošog veka pokrenuta je inicijativa da se Kuća na Senjaku, u kojoj je živeo kralj Petar I Karađorđević, proglasi za Muzej kralja “Oslobodioca”. Sa tom namerom, kuća je od trgovca Pavlovića otkupljena 1924. godine i dodeljena Ministarstvu prosvete.
Ministarstvo prosvete formiralo je Odbor muzeja, sa namerom da se kuća vrati u prvobitno stanje i otvori muzej. Potom je sledilo sređivanje fasade ograde oko imanja i podizanje kapije. Jedna od najlepših kapija u Beogradu napravljena je 1926. godine. Izrada kapije poverena je majstoru-preduzimaču Branku Filipoviću, 17. marta 1926. godine i odobreno je da se na kapiji podigne natpis “Muzej kralja Petra I Oslobodioca”. Na natpisu su bile i godina rođenja 1844, godina kada je stupio na presto 1903. i godina smrti 1921. Slova su bila od bakra, pozlaćena, a forma je bila iz Miroslavljevog jevanđalja. Izrada slova poverena je građevinsko-limarskoj radionici Božidara Kosovića. Dvadesetih godina 20. veka poručivana je od Uroša Predića i Aleksandra Deroka izrada predmeta za muzej, međutim, sam muzej nikada nije otvoren. Nakon 1945. godine, sledi burna istorija kuće u ulici Vase Pelagića 40, a tek 2010. godine, na inicijativu opštine Savski venac koja ju je adaptirala, ona oživljava kao savremeni kulturni centar. Stogodišnja porodična vila na Senjaku pretvorena je u reprezentativni, visoko funkcionalni objekat namenjen organizovanju najrazličitijih kulturnih manifestacija, od izložbi, koncerata, književnih večeri, tribina, pozorišnih predstava, edukativnih i kretivnih radionica do konferencija, prezentacija, modnih revija, sa ciljem da ostvari komunikciju sa što širom publikom. Izuzetno prijatan ambijent Kuće na 350 kvm, sa osam prostorija u tri nivoa, pruža mogućnost za organizaciju različitih događaja. Godine 2013, Kuća kralja Petra Prvog formalno-pravno pripojena je Dečijem kulturnom centru „Majdan“, ustanovi kulture čiji je osnivač Gradska opština Savski venac. Od tada ova dva objekta funkcionišu kao celina sa jedinstvenom programskom i uredničkom koncepcijom, primenjujući savremene modele menadžmenta u kulturi i inovativne pristupe u organizovanju događaja iz kulture i njihovom približavanju publici. Vrt oko Kuće kralja Petra Prvog, zaštićen je kao okolina spomenika kulture, a u njemu se nalaze dva spomenika prirode botaničkog karaktera, stablo magnolije i stablo ginka, zaštićeno prirodno dobro. Dendometrijske karakteristike stabla magnolije: visina stabla: 9,77 m; obim stabla: 1,74 m; starost stabla oko 110 godina. Dendometrijske karakteristike stabla ginka: visina stabla: 20,23 m; obim stabla: 2,60 m; starost stabla oko 110 godina. Svojim raznovrsnim sadržajima i atraktivnim položajem na padinama nekadašnjih Topčiderskih vinograda, okružena vrtom, Kuća kralja Petra Prvog predstavlja nezaobilaznu tačku na kulturnoj mapi Beograda.
Spomen soba
Stalna postavka u Memorijalnoj sobi Kralja Petra I Karađorđevića predstavlja jedinstveno medijsko iskustvo u domaćoj muzejskoj praksi. Konceptualni okvir postavke polazi od promišljanja istorije i istorijskih ličnosti kao izraza specifičnih diskursa. Osnovu postavke čini mozaik sastavljen od više stotina različitih fotografija postavljenih i dizajniranih tako da, na površini dominantnog zida u Memorijalnoj sobi, zajedno grade portret Kralja Petra I Karađorđevića. Fotografije sakupljene iz brojnih državnih institucija i privatnih kolekcija prikazuju kralja, njegovu porodicu, savremenike, događaje i ostale elemente koji zajedno čine istorijski portret ličnosti. Portret kao takav predstavlja svojevrsnu diskursivnu formaciju u kojoj pojedinačni zabeleženi trenutci vremena u kom je živeo svojim specifičnim međusobnim odnosom grade portret kralja.
Projekat Rekonstrukcija uniforme Kralja Petra I
Stalna postavka u Kući kralja Petra I dopunjena je 16. avgusta 2015. godine, na godišnjicu smrti Kralja Petra Prvog Karađorđevića, postavljanjem replike kraljeve vojne uniforme. Uniforma u stalnoj postavci u Kući kralja Petra namenjena je svim posetiocima ustanove. Projekat Rekonstrukcija uniforme Kralja Petra Prvog Karađorđevića podržao je Sekretarijat za kulturu Grada Beograda.